/Files/images/Я1.jpg Яківка

Кожна людина має свою малу Батьківщину, те містечко чи село, де живуть її батьки, де вона народилася , де проходили найкращі роки дитинства. Тому обов’язком кожного з нас є знання історії свого рідного населеного пункту, адже зазвичай про події Всесвітньої історії ми знаємо більше ніж про ті, які відбулися поруч з нами, де головними історичними героями були наші батьки, діди та прадіди.

Село Яківка (до 1946р. Якубівка) засноване 1673р. Воно розташоване на південному заході Тлумацького району. Яківка знаходиться на відстані 66 км від Івано-Франківська, 20 км від Тлумача, 18 – від Коломиї. З півночі село обгинає річка Чорнява, одна із приток Пруту. Місцеві жителі називають її Чорнова, адже вода у ній досить каламутна.

На корисні копалини село бідне. До недавніх часів були поклади торфу, але їх запаси вичерпались. В Яківці є великі запаси глини. До 90-х р. ХХ ст. діяла цегельня, де працювало багато яківчан.

Першу церкву в селі було зведено в 1824 році. Досі над дверима, при вході в храм видно рік заснування церкви, зроблений майстрами. Церква була дерев’яна і досить маленька, тому у 1889 році її було перероблено на більш простору, вищу. Уже на початку ХХст. було збудовано дзвіницю. Чотири церковних дзвони скликали яківчан на Службу Божу. В 1937 р. церкву ще раз було перебудовано, і від того часу відбувалися тільки незначні ремонти. Храмовий день святкується 21 вересня (Різдво Пресвятої Богородиці). До приходу більшовицької влади церква була греко-католицькою, з 1939р.—православна. За часів радянської влади церква закривалась, але ніколи не було спроб зруйнувати , чи зробити в ній якесь інше приміщення. В 1991р. вона стала УАПЦ.

Багато років настоятелем церкви є отець-мітрат Кузьмин Петро Михайлович.

/Files/images/священник Петро.jpg
9 травня 1999 року відбулося урочисте закладення каменю під забудову греко-католицької церкви. У освяті взяли участь: декан УГКЦ Дмитро Стефуняк з Обертина, священик УГКЦ о.Михайло Могила, о. Петро Кузьмин – настоятель православної церкви села, уродженець села отець І.Возняк (Львівський монастир о.Василіянів) та церковний хор УАПЦ. 14 жовтня 2004 року в день Покрови греко-католицька громада села освятила новий цегляний храм Пресвятої Богородиці. Біля церкви встановлено пам’ятний хрест загиблим на фронтах Першої світової війни.

/Files/images/гр катол церква.jpgУкраїнська греко-католицька церква


/Files/images/гр катол священник.jpgОтець Володимир (настоятель УГКЦ)Яківчани брали активну участь у визвольних змаганнях. Сотником УПА був Луцик Михайло Миколайович ( сільський вчитель, 1920 р.н.), який мав псевдо “Орлик”, “Сірий”. Загинув біля села Чортовець Городенківського району в кінці 1945 року. Його батька Луцика Миколу Степановича після повернення з фронту вислали в Сибір. Через 15 років він повернувся і дожив до сторічного віку. 19 липня 1992 року відбулося перепоховання колишнього сотника, організоване жителями села Яківка. Панахиду відправили священики УАПЦ — декан о.Василь Стадник та парохи сіл Яківка, Підвербці Тлумацького району, Джуркова Коломийського району. Учні школи провели прощальне читання віршів.

20 вересня 1992 року відбулося урочисте освячення могили до 50-річчя УПА . Панахиду відправили декан о.Василь Стадник із Тлумача та парохи сіл Джуркова, Великої Кам’ янки, Гарасимова. Після урочистого освячення могили відбувся святковий концерт, де виступили учні місцевої школи, сільський хор та хор медиків м.Коломиї (художній керівник Гринюк Михайло Ілліч—уродженець села Яківка).

/Files/images/PA030845.JPG


Символічна могила борцям за волю України

Кiлькiсть переглядiв: 2087

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Наша адреса:
78064
вул. Центральна, 1а
с. Яківка
Івано-Франківський район
Івано-Франківська область
тел. 4-75-10

Дата останньої зміни 09 Лютого 2024

Фотогалерея